Probna dozvola

Ograničenja:

  1. probna se izdaje za A1, A2, A, B1 i B kategorije (do sada je bila samo B kategorija)
  2. traje 2 godine ako se izvadi sa 19 godina, ili do 21. godine ako je izvađena pre 19-te godine života (ovde ima izuzetaka za učenike srednjih saobraćajnih škola)
  3. probna dozvola dobija se samo jednom u životu (na primer, ako ste imali probnu vozačku dozvolu B kateorije, pa nakon isteka iste položite za A1 dobijate pravu vozačku za A1 kategoriju ne morate ponovo da imate probnu vozačku dozvolu za nju)
  4. postoje ograničenja jasno definisana za auto put (110km/h), moto put (90km/h)…
  5. „nulta tolerancija“ za alkohol
  6. zabrana upravljanja od 23 do 6 časova
  7. potpuna zabrana korišćenja telefona, čak i sa „hand-free“ uređajima
  8. zabrana upravljanja vozilom snage preko 80kW, osim ako je pod nadzorom lica koje ima vozačku dozvolu B kategorije duže od 5 godina
  9. obavezan nadzor za vozača B kategorije koji je mlađi od 18 godina
  10. dozvoljeno je prevoziti najviše 3 lica
  11. obavezno označavanje vozila sa „P“ tablicama
    VAŽNA NAPOMENA: Sve gore nabrojane tačke počinju da važe tek za 12 meseci (od aprila 2019. godine), osim podebljane tačke 8. koja stupa na snagu u aprilu 2018. te godine.
    Za one koji žele da čitaju o ovome direktno iz zakona i izmena evo teksta:
    „Član 182. – ZOBS
    Probna vozačka dozvola izdaje se licu koje prvi put položi vozački ispit za upravljanje motornim vozilima kategorija A1, A2, A, V1 i V sa rokom važenja:
    1) dve godine – licima koja su položila vozački ispit sa navršenih 19 godina života,
    2) do navršene 21. godine života  licima koja su položila vozački ispit pre navršene 19. godine života.
    Izuzetno od stava 1. ovog člana, učenicima srednjih stručnih škola, koji se obrazuju za obrazovni profil vozač motornih vozila i koji su položili vozački ispit za upravljanje vozilima C i CE kategorije, probna vozačka dozvola za upravljanje vozilom kategorije B izdaje se sa rokom važenja od jedne godine.
    Ako lice nakon isteka roka važenja probne vozačke dozvole položi ispit za vozača vozila jedne od ostalih kategorija iz stava 1. ovog člana, izdaće mu se vozačka dozvola u skladu sa odredbama člana 179. ovog zakona.
    Ako lice sa probnom vozačkom dozvolom položi ispit za vozača vozila jedne od ostalih kategorija iz stava 1. ovog člana, probna vozačka dozvola za novostečenu kategoriju važiće do datuma važenja probne vozačke dozvole koja je prvo izdata.
    Vozač koji ima probnu vozačku dozvolu ne sme da:
    1) upravlja vozilom brzinom većom od:
    – na autoputu 110 km/h,
    – na motoputu 90 km/h,
    – na ostalim putevima brzinom većom od 90% od brzine koja je dozvoljena na delu puta kojim se kreće,
    2) otpočne i upravlja motornim vozilom ukoliko ima u organizmu alkohola odnosno psihoaktivnih supstanci,
    3) upravlja motornim vozilom u periodu od 23,00 do 06,00 časova,
    4) za vreme vožnje koristi telefon, odnosno druge uređaje za komunikaciju, odnosno opremu koja omogućava telefoniranje bez angažovanja ruku,
    5) upravlja vozilom kategorije V čija snaga motora prelazi 80 kW, osim ako je pod nadzorom člana porodice, koji se nalazi u tom vozilu i koji ima važeću vozačku dozvolu za upravljanje vozilom kategorije V u trajanju od najmanje 5 godina.
    Vozač koji ima probnu vozačku dozvolu za upravljanje vozilom kategorije B, dok ne navrši 18 godina života, ne sme da upravlja vozilom bez nadzora lica koje se nalazi u tom vozilu i koje ima važeću vozačku dozvolu za upravljanje vozilom kategorije B u trajanju od najmanje pet godina.
    Vozač iz stava 6. ovog člana može prevoziti najviše tri lica, uključujući i lice koje vrši nadzor.
    Lice koje vrši nadzor iz stava 6. ovog člana dužno je da se stara da vozač vozilom upravlja na bezbedan način i u skladu sa propisima.
    Motorno vozilo, kojim upravlja vozač koji ima probnu vozačku dozvolu, mora biti označeno posebnom oznakom „P”, koja mora biti na vidljivom mestu sa prednje i zadnje strane vozila.
    Ministar nadležan za poslove saobraćaja propisuje posebne uslove o izgledu, tehničkim karakteristikama i načinu postavljanja posebne oznake iz stava 9. ovog člana.